Újrafestett valóság

A sokszínűség jegyében

Mozgássérült és ép kortárs képzőművészek közös alkotásaiból nyílt rendhagyó kiállítás kedden a Magyar Nemzeti Galériában.

MTI - MMO 2012-09-06 14:00
Cikk küldése e-mail:

A Mozgássérültek Budapesti Egyesülete és a Magyar Nemzeti Galéria együttműködésben, a Poli-Farbe magyar festékgyár támogatásával megvalósuló kiállítás húsz mozgássérült - szájjal és lábbal festő, látható és kevésbé látható fogyatékossággal élő -, valamint húsz ép képzőművész közös alkotásait mutatja be.

 

Szűcs György, a Galéria főigazgató-helyettese a megnyitón kiemelte: a Magyar Nemzeti Galéria nagy hangsúlyt fektet az esélyegyenlőségi programokra, amelyek segítségével a múzeumpedagógusok és kiállításszervezők egy egészen újfajta szemléletet tudtak meghonosítani a kiállítóterekben; aktív, befogadó szemléletű tárlatokat tudtak megrendezni.

 

Hámori Anett: Halassy Olivér (az 1932-es Los Angeles-i olimpia
aranyérmes magyar vízilabda csapatában)

Földesi Erzsébet, a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének elnöke hangsúlyozta: az idén 35. jubileumát ünneplő egyesület életében méltó ünnep ez a kiállítás, hiszen teljes mértékben tükrözi az egyesület célkitűzését és azokat a tevékenységeket, amelyeket képvisel. „Legfőbb vágyunk, hogy elfogadjanak minket, és hogy együtt dolgozhassunk az ép művészekkel. Ez az együttműködés mind az ép, mind a fogyatékos művészeknek egyaránt különleges élmény volt.” Az elnök kiemelte: a másik fontos dolog a fogyatékkal élők életében, hogy láthatóvá váljanak, ne csak szociális problémaként halljanak és beszéljenek róluk az emberek.

 

Zilahi Ica: Kicsilány hoppá hoppá

Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a kiállítás védnökeként a megnyitón hangsúlyozta a tárlat valamennyi képének magas művészi értékét, valamint méltatta a támogatást nyújtó vállalat szerepét és felelősségvállalásának jelentőségét. A mostani kiállítás célja, hogy rávilágítson az emberek közös értékeire, és bemutassa, hogy a mozgássérült művészek akaraterejük és kreativitásuk segítségével kiemelkedő színvonalú alkotásokra képesek – mondta.


A tárlat a Magyar Nemzeti Galéria három éve elkezdett esélyegyenlőségi programjának keretében valósult meg, amelynek tavalyi állomása, a Privát labirintusok című kiállítás autizmussal élő alkotók és a kortárs magyar képzőművészet meghatározó képviselőinek alkotásait mutatta be.
A kiállításhoz kapcsolódó tárlatvezetések és a témába vágó előadások során az érdeklődőknek lehetőségük nyílik jobban megismerni a sérült emberek hétköznapjait, gondolkodásmódját és értékeit.



Az Újrafestett valóság című tárlat október 14-ig látható, szeptember 7-én pénteken a Galéria MNG Extra programja keretében Fürjesi Csaba képzőművész rendhagyó vezetést tart.

Ismeretlen útvesztőkben

Privát Labirintusok a Budai Várban

Autizmus és kortárs művészet: a Magyar Nemzeti Galéria rendhagyó kiállítása szeptember közepéig tekinthető meg.

2011. augusztus 08. Szeredi Merse Pál

Kézzelfogható múlt

Kiállítás vakoknak és gyengén látóknak az Aquincumi Múzeumban

Tapintható régészet címmel újra kiállítás nyílt vakoknak és gyengén látóknak az Aquincumi Múzeumban. A 2009-ben végzett M0 körgyűrű menti ásatások egyes tárgyai egy speciális kiállítási térbe kerültek. A...

2010. augusztus 08. Domokos Dóra

Értelmi akadályozottak a múzeumokban

Paradoxonnak tűnik az értelmileg sérült emberek művészetek iránti érdeklődése, hiszen az értelmi fogyatékosság jellemző jegye az elvont gondolkodás akadályozottsága. Mégis: van létjogosultsága annak, hogy...

2009. augusztus 08. Ónodi Ágnes
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...