André Kertész 131. születésnapján elérhetővé vált a Capa Központ új digitális felülete a fotográfus állandó kiállításához kapcsolódóan. A weblapon műtárgyfotókat, enteriőrfotókat, hanganyagokat és a tárlathoz kapcsolódó kurátori szövegeket találhatnak az olvasók.
Megismerhetik a Szigetbecsének ajándékozott kollekció történetét, valamint elérhetővé tették a teljes szigetbecsei gyűjtemény képlistáját is. A weblap kedvcsinálóként szolgál azok számára, akik még nem látták a tárlatot, és azon látogatókhoz is szól, akik szeretnék elmélyíteni ismereteiket André Kertészről.
A Budapesten született André Kertész az egyetemes fotótörténet egyik meghatározó alakja. Több mint hetven évet és három országot (Magyarország, Franciaország, Egyesült Államok) felölelő pályafutása során Kertész megteremtette a modernista fotográfia vizuális nyelvét, mely azóta is referenciapont és generációk inspirációs forrása. Erőteljes vízióit, lényeglátó tekintetét eltökélt határozottsággal keretezte képpé, fotóit az emberi lélek mély megértése, a hétköznapi életben rejlő szépség felismerése jellemzi.
Életének utolsó évében, gyermekkora meghatározó helyszíne iránti mély érzései kifejezéseként, a Budapesttől délre fekvő Szigetbecse falujának ajándékozott 120 gondosan válogatott, eredeti, szignált fotót. A válogatásnál figyelt arra, hogy a legismertebb, az idő próbáját kiálló remekművek mellett hazai vonatkozású képek is helyet kapjanak az összeállításban, bemutatva ezzel életművének valamennyi fontos korszakát. Ezekből a képekből és a mögéjük rejtett történetekből mutat be a Capa Központ egy válogatást új állandó kiállításán.
A tárlat ívét a Szigetbecsének ajándékozott képek adják, melyeket hat tematikus egység mentén mutatnak be (Rezdülések, A hadak útján, A feleségem története, A pesti műtermektől a párizsi atelierekig, A test metamorfózisa, Az enigmatikus kép). A szekciók részben követik az életút időrendjét, továbbá egy-egy élethelyzet, személy, motívum vagy esemény apropóján mélyebb betekintést nyújtanak az alkotót motiváló, meghatározó életeseményekbe, kapcsolatokba és művészi víziókba. A szerzői kópiákat bemutató törzsanyag kiegészül a művész által Franciaországnak adományozott Kertész-archívumból válogatott üvegnegatív képek digitális nyomataival a Médiathèque du patrimoineet de la photographie jóvoltából.
A nyomatokat azon szempontok szerint válogatták, hogy a jól ismert, ikonikus képsorokat árnyalva, egyfajta hiányzó láncszemként rámutassanak az alkotó munkamódszerére és részletesebb képet nyújtsanak életének egy-egy jelentős momentumáról vagy egy-egy kép előzményéről, utóéletéről.
A kiállítás további pillére a képzőművészet szerepe André Kertész életében, ezért beemeltek néhány olyan képzőművészeti alkotást, mely kapcsolatba hozható életével és művészetével. Ezenkívül három olyan képeslapot is bemutatnak, mely feleségével közös kései levelezésükből származik. Az otthonát megidézve, a Szigetbecsének ajándékozott személyes tárgyai közül is kiállítanak néhány karakteres darabot. Ezen rétegek által válik átélhetővé és bontakozik ki hosszú életútjának alakulása, ikonikus képeinek tágabb kontextusa, gondolkodásának és életfilozófiájának gyökerei.
A kiállítás kurátora: Kopin Katalin
Borítókép:
André Kertész: Szabadban táncoló férfi (Jenő öcsém), 1919. június/1967
204 x 253 mm zselatinos ezüst
© André Kertész Emlékmúzeum tulajdona
forrása: blog.capacenter.hu