ANYAÖL. Túlélni csak az Isten segített... - Színházi bemutató és közönségtalálkozó a Déri Múzeumban

PROGRAMAJÁNLÓ

2021-10-29 15:00

Dancs Rózsa, a valahai sepsiszentgyörgyi magyartanár és későbbi családanya, mit sem sejtve, saját titkosszolgálati besúgójával élt egy házasságban csaknem húsz éven keresztül. Ebből a rémálomvilágból regényes úton-módon menekült el nyolc és tíz éves gyermekével és jutott el az ausztriai menekülttáboron keresztül egészen Kanadáig.

A diktatúra fojtogató szorításában megjárta a poklot más tekintetben is. Rózsának nyolc terhességéből két esetben sikerült megtapasztalnia az anyaság örömét.

Története személyes esetén lényegesen túlmutat: egy korszak, egy hatalom, egy rendszer hatalmas tévedéseit, egy egész társadalom szenvedését tárja fel.

A könyv hiteles lenyomata az Anyaöl című előadás melynek minden sora igaz.

Háttere az egykori romániai abortusz-törvény, az a bizonyos 666-os Dekrétum.

A “szeku” nem játszott kesztyűs kézzel, s nemcsak Tőkés László családjában – túlélni pedig csak az Isten segített.

Ez a monodráma Újhelyi Kinga színművész előadásában rekviem-féle minden meg nem született, vagy megszületett és halálra vagy árvaházakba ítélt, pusztulásba hajszolt életért.

A bemutató 2021. október 30-án 19 órakor kezdődik a Déri Múzeum Dísztermében.

Az előadás után vendégünk lesz a könyv Amerikából hazalátogató írója, Dancs Rózsa, akivel Gyürki Katalin irodalomtörténész, kritikus beszélget.

Az év múzeuma, gyűjtemény, kiállítás, Pulszky Társaság, régészet
2021-06-21 17:00