Két Paletta - Modok Mária & Czóbel Béla kiállítás Szentendrén

KIÁLLÍTÁS

2021-10-28 15:00

Két Paletta címmel nyílik meg a szentendrei művészházaspár, Modok Mária és Czóbel Béla közös kiállítása 2021,  október 28-án, a Czóbel Múzeumban. A Ferenczy Múzeumi Centrumban őrzött gazdag festői hagyatékból és a fennmaradt fotókból, dokumentumokból a két jelentős művész – Modok Mária (1896. szeptember 27. – 1971. március 20.) és Czóbel Béla (1883. szeptember 4. – 1976. január 29.) – izgalmas művészeti párbeszédét és egymásba olvadó festői törekvéseit követjük végig a kiállításon.

A Két Paletta című kiállítás alapvetően a múzeum gyűjteményében őrzött munkákból válogat, de néhány, közgyűjteményekből és magángyűjtők tulajdonából származó, korszakjelző, fontos alkotással, és eddig még soha nem látott festményekkel, grafikákkal is kiegészül a bemutatott anyag.

Az életművek áttekintésének korszakolása támaszkodik a korábbiakban a kurátori feladatokat végző művészettörténészek periodizációira, Czóbel Béla esetében főként Kratochwill Mimi, Bodonyi Emőke, Barki Gergő kutatásaira, Modok Mária esetében pedig Schenk Lea és Tóth Antal írásaira, feljegyzéseire. A szövegekhez Philipp Clarisse, Dévényi Iván, Kassák Lajos, Passuth Krisztina elemzései, Gráber Margit, Szántó Piroska visszaemlékezései, Matisse, Picasso, Gertrude Stein írásai szolgáltatták a fő forrást.

A kiállítás egyik fő érdekessége az a kétoldalas, korai mű, aminek egyik oldalán egy enteriőr, a másik oldalán egy csendélet látható Czóbel Bélától. A datált, szignált festmény 1917-es, ami igazi szenzáció, hiszen ebből a periódusból alig ismerünk művet.

Idén, Modok Mária halálának és Czóbel Béla Műcsarnokban rendezett kiállításának 50. évfordulóján a két művész festményei úgy kerülnek a falakra, hogy valóban párbeszédet folytathassanak, és a nézők meglepő, új összefüggéseket tárhassanak fel bennük.

Két Paletta | Modok Mária & Czóbel Béla kiállítása

A kiállítás 2021. október 28. – 2022. október 30. között, csütörtöktől vasárnapig 10:00-18:00 óra között látogatható.

Megnyitó: 2021. október 28. csütörtök 17:00
Helyszín: Czóbel Múzeum, Templom tér 1.

A vendégeket üdvözli: Prosek Zoltán múzeumigazgató

A kiállítást megnyitja: Egri János műgyűjtő

A megnyitó vendége: Kratochwill Mimi művészettörténész

A kiállítás címének forrása: Lányi Sarolta: Szentendrén című verse.