Kölcsey relikviák kerülnek a debreceni Déri Múzeumba

GYARAPODÁS

2024-01-22 07:00

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Debrecen városának sikerült megvásárolnia nemzeti imádságunk költőjének két felbecsülhetetlen értékű tárgyát.

A  szekreter és a tolltartó - amelyet Kölcsey a himnusz megírásakor csekei dolgozószobájában használt - Debrecen városa, a Nemzeti Kulturális Alap, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége támogatásával kerülhet a Déri Múzeumba.

Rendkívül kevés tárgy maradt fenn a reformkor egyik legjelentősebb költőjétől, Himnuszunk írójától. Szinte a csodával határos, hogy ma e tárgyak még megvannak, s esély nyílt arra, hogy közgyűjteménybe, a Déri Múzeum Irodalmi tárába kerülhessenek.

A szekreter biedermeier stílusban készült asztalos munka. Az 1840-es évekből több hasonló bútor maradt fent, így e darab jelentőségét a tulajdonos kiléte adja. A tolltartó valóban egyedi készítésű munka. Kölcseynek minden bizonnyal egy tolltartója lehetett, amelyben az íráshoz használt lúdtollakat tárolta, így bizonyára ebben őrizte azt is, amivel a Himnuszt papírra vetette.

A különleges tárgyakat 2024. január 23-tól február 18-ig tekintheti meg a nagyközönség a Déri Múzeum kupolájában.

Az év múzeuma, gyűjtemény, kiállítás, Pulszky Társaság, régészet
2021-06-21 17:00
gyűjtemény, kiállítás, Magyar Géniusz Program, programajánló, téma, történelem
2023-10-23 07:00