Március 15-én is a múzeumokban!

PROGRAMAJÁNLÓ

2018-03-13 12:00

Nemzeti ünnep a PIM-ben

2018. március 15. 10–15 óra között

– Újraindul a sajtógép! 1848. március 15-én történelmet írt a „sasos sajtó”. Most bárki kipróbálhatja Landerer és Heckenast nyomdagépét, amelyen a forradalom 12 pontját nyomtathatták.

– Nemzeti szalagos, ünnepi hajfonat készítése

Vonzások és választások – feladatlapos játék Petőfi Sándor izgalmas, fordulatokban bővelkedő életéről

Kézműveskedjünk együtt!

11 óra – Egy forradalom emlékezete. Március 15-e kettős tükörben a Petőfi- és az Arany-kiállításon (Ki vagyok én? Nem mondom meg... Petőfi választásai és Önarckép álarcokban. Emlékkiállítás Arany János születésének 200. évfordulójára.)

12 óra – Koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezés a múzeum udvarán álló Petőfi-szobornál

Ünnepi beszédet mond: Simon Márton költő, slammer

Közreműködik: Bíró Szabolcs Maszkura zenész

13 óra – Kiállításmegnyitó

Ország(h), város, híres ember. Arany János és a fényképezés

A kiállítást megnyitja Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Kincses Károly fotótörténész

Közreműködik: Tasnádi Bence színművész

A megnyitót követően a kiállítás kurátorai: E. Csorba Csilla, Sipőcz Mariann és Gadányi György tartanak tárlatvezetést

15 óra – Arany János: TOLDI – Kuncz László vers- és énekmondó feldolgozásában és előadásában

A Magyar Nemzeti Múzeumban

• 170 éves a forradalom!

11:00 órakor  '48 APRÓPÉNZRE VÁLTVA - Pénz-és kitüntetéstörténeti érdekességek -  Dr. Pallos Lajos (numizmatikai szakmuzeológus, Éremtár)

12:00 órakor TÁBORNOKOK FEGYVEREI AZ 1848-49-ES SZABADSÁGHARCBAN - Dr. Kovács S. Tibor (fegyvertörténész, Történeti Tár)

13:00 órakor  1848 NAGY ALAKJAI A RELIKVIÁK ÉS A FORRADALMI RÖPIRATOK TÜKRÉBEN  M. Lovas Krisztina (történész szakmuzeológus, Központi Adattár és Digitális Képarchívum)

14:00 órakor '48 APRÓPÉNZRE VÁLTVA - Pénz-és kitüntetéstörténeti érdekességek -  Dr. Pallos Lajos (numizmatikai szakmuzeológus, Éremtár)

15:00 órakor 1848 NAGY ALAKJAI A RELIKVIÁK ÉS A FORRADALMI RÖPIRATOK TÜKRÉBEN - M. Lovas Krisztina (történész szakmuzeológus, Központi Adattár és Digitális Képarchívum)

16:00 órakor A MAGYAR NEMZETI MÚZEUM 1848/49-BEN - Debreczeni-Droppán Béla (történész szakmuzeológus, Központi Adattár és Digitális Képarchívum)

A nyitóképen Petőfi Sándor kokárdája.

• Forradalmi hétköznapok

1848. március idusa élőben: vajon hogyan élte meg a reformkori ember, hogy épp a történelem részévé válik? Mi mozgatta a hazafias költőket, az álmodozó kisasszonyokat, vagy épp a ravasz fogadósokat és a kotnyeles cselédlányokat a nagy napokban?

Pillantsunk be együtt a forradalmi hétköznapok világába, ismerjük meg a múzeumi örökség mögött megelevenedő emberek mindennapjait egy kalandos időutazáson!
Figyelem! Szereplőinkkel a nyugodt pihenésen kívül bármi megtörténhet!

A jelenetsorok közti szünetekben a Mare Temporis jóvoltából testközelből ismerkedhetünk meg a korszak hétköznapjaival, gyorsan változó divatjával, és ma már talán mulatságos szokásaival.

A program időpontja: 2016. március 16.10 óra

A program regisztrációköteles! Regisztrálni a honlap alján, az email-cím megadásával lehet.

1000 Ft - felnőtt belépőjegy
  500 Ft - kedvezményes belépőjegy (26 év alatt, 62-70 év között)

További időpontok :
2018. március 16. péntek 12:00
2018. március 16. péntek 15:00

• Márciusi mesék márciusi ifjaknak

Milyen mesék keringtek a magyar hagyományban a forradalom idején? Milyen meséket írtak a márciusi ifjak saját és a

nemzet gyermekeinek? Milyen történetek születtek a néphagyományban a szabadságharcról és résztvevőiről?
Ritkán hallott népmesék, történelmi mondák, és igaz történetek nyitnak új ablakot a magyar történelem legendás időszakára.

Mesélő: Zalka Csenge

1000 Ft - felnőtt belépőjegy
  500 Ft - kedvezményes belépőjegy (26 év alatt, 62-70 év között)
A családi belépőjegy erre a programra nem érvényes.

Dátum: 2018/03/17 - 14:00
Helyszín: Magyarország története II. rész, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kora c. terem

• Fényesebb a láncnál a kard - Interaktív fegyvertörténeti foglalkozás
Játékos, drámapedagógiai elemekkel átszőtt foglalkozásra invitálunk kicsiket és nagyokat egyaránt! Fegyvertörténeti programunk kortól, nemtől és előképzettségtől függetlenül mindenkinek széles ívű áttekintést ad az 1848/49-es hadviselésről és fegyverekről.

A foglalkozás kidolgozója és vezetője: Németh Csaba múzeumpedagógus

A program regisztrációköteles! Regisztrálni a honlap alján az email-cím megadásával lehet.

1000 Ft - felnőtt belépőjegy
  500 Ft - kedvezményes belépőjegy (26 év alatt, 62-70 év között)

Dátum: 2018/03/18 - 15:00

Huszáros hosszú hétvége a Skanzenben (március 15-18.)

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ünnepén ismét huszárokkal népesül be a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum.

A huszártáborban a Hagyaték Lovas Egyesület tart lovas díszbemutatót és huszárkiképzést. Megismerhetik az érdeklődők a huszárok viseletét, fegyvereit, de lesz terepasztal hadművelet ólomkatonákkal és újoncozás - tréfás verbuválás huszártiszttel, zenekarral. Szólnak a katonabúcsúztató dalok és ropják a verbunkost. A huszáröltözethez nem maradhat el a huszárcsákó, a fakard készítés, és mindenki megvarrhatja itt saját kokárdáját és zászlóját is. Gyöngyös pártával és paszománnyal a reformkori divatot idézzük meg. A Magyar Bajusz Társaság bajusztörténettel, hagyományos beretválással és bajuszpödrés bemutatóval készül az ünnepre. Akit pedig a reformkori gasztronómia érdekel, kipróbálhatja a márczafánkot, de kóstolhat mézeshuszárt és tükrös szívet is.

fénykép, helytörténet, múzeum, műhely
2018-03-11 18:00