A világ és Japán figyelme Európa legnagyobb városfejlesztésére, a Liget Budapest Projekt zárókövére szegeződik: a jövő ikonikus múzeumára – A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
A nagy sikerű előadáson nem csak a Liget Budapest Projekt keretében megvalósuló ikonikus épület terveit ismerhette meg a közönség, hanem az előadás rávilágított a magyar fővárosban zajló kulturális városfejlesztés nemzetközi jelentőségére is. Európa legnagyobb kulturális beruházása, melynek a záróköve az Új Nemzeti Galéria lesz, szakmai berkekben és a látogatók körében egyaránt nagy tetszést aratott.
„Fantasztikus érzés volt ma itt a magyar pavilonban, amikor a világ egyik leghíresebb építész párosa, a japán SANAA alapítói bemutatták az Új Nemzeti Galéria terveit. Az előadásból világosan kiderült, hogy egy nagyszerű épület van előkészületben Budapesten, amely egyúttal az eddigi legnagyobb SANAA épület lesz.”– mondta Baán László miniszteri biztos.
Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója hozzátette: „A Liget projekt fontos záróköve még hiányzik, az egykori Petőfi Csarnok helyére, ahol mindig is épület állt, a sztárépítész páros álmodta meg az Új Nemzeti Galéria épületét.”
A Liget már most a világ figyelmének középpontjában van – a Magyar Zene Háza, a díjnyertes Néprajzi Múzeum, a megújult zöldfelületek már bizonyították: Budapest képes újraértelmezni saját örökségét. Az Új Nemzeti Galéria felépítésével pedig a magyar főváros végleg felkerül a világ kulturális térképére.
A világ építészeti elitje újra a magyar főváros felé fordította figyelmét, amikor a 2025-ös Oszakai Világkiállítás egyik szenzációjaként a japán sztárépítészek, Kazuyo Sejima és Ryue Nishizawa, a Pritzker-díjas SANAA iroda alapítói bemutatták az Új Nemzeti Galéria terveit. A közönség körében nagy sikert arattak a Liget Budapest Projekt legújabb ékkövének tevei, hiszen az új ikonikus múzeum a megépítésével, új korszakot nyit a magyar főváros kulturális életében.
Kígyózó sorok a világkiállítás bejáratánál
A Liget Budapest Projekt meghívására érkezett Oszakába Kazuyo Sejima és Ryue Nishizawa, a kortárs építészet két kiemelkedő alakja. Az általuk alapított és vezetett iroda, a SANAA munkásságát 2010-ben a szakma legrangosabb elismerésével, a Pritzker-díjjal jutalmazták. Minimalista, letisztult stílusuk, a fényekkel és transzparenciával való játékos bánásmódjuk, valamint az épületeik és környezetük közötti harmonikus kapcsolat megteremtésére való törekvésük világszerte ismertté tette őket. Olyan ikonikus épületeket jegyeznek, mint a Kanazawai 21. Századi Kortárs Művészeti Múzeum, a New York-i Új Kortárs Művészeti Múzeum, a svájci Rolex Learning Center Lausanne-ban, a GraceFarms közösségi központ Connecticutban, vagy a Louvre-Lens Múzeum Franciaországban.
A SANAA nyerte el a Liget Budapest Projekt keretében kiírt nemzetközi tervpályázatot az Új Nemzeti Galéria épületének megtervezésére. Az új múzeumépület a tervek szerint az egykori Petőfi Csarnok helyén épül fel, és a magyar, valamint egyetemes képzőművészet kiemelkedő alkotásainak ad majd otthont a 19. század elejétől napjainkig. Az építésziroda által tervezett épület légies, modern formavilágával, parkkal való szoros kapcsolatával és innovatív kiállítótereivel várhatóan Budapest új építészeti szimbólumává válik, illeszkedve a Városliget megújításának átfogó koncepciójába, amely a kulturális intézmények és a parki funkciók harmonikus egységét célozza.
Az oszakai előadáson Kazuyo Sejima és Ryue Nishizawa részletesen bemutatták az Új Nemzeti Galéria koncepcióját és építészeti megoldásait. Kazuyo Sejima kiemelte: „Az Új Nemzeti Galéria épületének megtervezésekor azt szerettük volna elérni, hogy a majdani látogatók érezzék a természet, a művészet és az építészet különleges kapcsolatát. Nagyon izgalmas kihívásnak találtuk, hogy egy olyan kulturális intézmény új otthonát tervezhetjük meg, amely egyedülálló kulturális kincseket tartalmaz, miközben nyitott a természet és az emberek felé is.” Ryue Nishizawa hozzátette: „Budapest történelmi városa és a Városliget parkjának vonzereje egyaránt nagy hatást gyakorolt ránk. A történelmi helyszínre, a park közepén egy korábbi épület helyére egy kortárs múzeumot megtervezni, nagy felelősség, és érdekes feladat volt.”
A Városliget megújítása során átadott eddigi fejlesztések – köztük a Magyar Zene Háza, a Néprajzi Múzeum új, díjnyertes épülete, a kibővített zöldfelületek, a modern játszóterek és sportpályák – rendkívüli népszerűségnek örvendenek a hazai és nemzetközi látogatók körében egyaránt.
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa az eddig elkészült fejlesztések kapcsán elmondta, hogy az ország elmúlt 100 évét tekintve ezek az eredmények szinte példátlannak mondhatók, ám a koncepció teljes körű megvalósítása még várat magára.
A Liget Budapest újabb mesterműve, az Új Nemzeti Galéria
A Városliget átfogó és komplex megújítására vonatkozó további tervek kapcsán hozzátette: „ha maradéktalanul megvalósul mindaz, amit 10 éve elképzeltünk, és elkészülhet az Új Nemzeti Galéria épülete is, az azt fogja bizonyítani a jövő számára, hogy képesek voltunk közösen létrehozni egy olyan, történelmi távlatban is kiemelkedő jelentőségű értéket, ami vitathatatlanul az ország javát szolgálja majd. Kiemelte: „Itt Oszakában, ahova 160 nemzet hozta el a nemzeti kincsinek a legjavát, a gyönyörű magyar pavilonban nagy érdeklődés mellett mutathattuk be nem csak a pavilon közönségének, de a világnak is, hogy az Új Nemzeti Galéria világszínvonalú és méltó arra, hogy reprezentálja Magyarországot. Egy olyan új épület van Budapesten előkészületben, amely világszínvonalú, és a japán magyar közös tradíción alapul: a hagyományokon, az innováción és a természet felé való nyitottságon. Párhuzamként előkerült a tervek mellett a már megvalósult Magyar Zene Háza, amelyet a nagyszerű japán tervező SouFujimoto, az egész mostani oszakai expo főépítésze az tervezett.”
Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója az előadás kapcsán elmondta: „A Liget projekt keretében megvalósul Néprajzi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, vagy a Millennium Háza évi közel 10 millió egyedi látogatót vonz a Városligetbe, akiknek a meghatározó része kifejezetten a kulturális örökség miatt érkezik Budapestre. Itt Oszakában a világkiállításon mutathattuk be, hogy mit tartogat a jövő Magyarországon, amiért érdemes lesz felszállni a repülőre és megnézni majd nem csak az Új Nemzeti Galéria építészeti terveit, hanem a valóságot is.”
Borítóképen:
Az Oszakai világkillítás felül nézetből.