A Petőfi Irodalmi Múzeum egy készülő kiállításához szervez előzetes ökotudatos workshopokat október 26-án, csütörtökön 17 órától és november 3-án, pénteken 18 órától. Az első alkalmon az irodalmi múzeum papír alapú tárgyaiból kiindulva foglalkozhatunk a fenntarthatóság gondolatával, míg a második alkalmon a klímaszorongás fogalmát, jelenségét járhatjuk körbe.
TÁRGYAINK TRAGÉDIÁJA / október 26.
fenntarthatósági workshop
Hogyan tudja egy múzeum motiválni azt a szemléletmódváltást, ami ahhoz szükséges, hogy fenntartható környezetet teremtsünk, azért aktívan tegyünk? Egy – az irodalmi múzeumot jelképező – Madách-kézirat segítségével szeretnénk választ adni erre a kérdésre.
Rózsafalvi Zsuzsanna muzeológus, Peller Tamás restaurátor és Sidó Anna kurátor közreműködésével megismerhetjük a hordozót és hordozott tartalmat, valamint az anyag tulajdonságait, és közösen gondolkodhatunk az irodalom medialitásáról, létmódjáról, egy készülő kiállítás tartalmáról és saját tárgyainkkal kapcsolatos szemléletmódunkról.
A részvétel feltétele, hogy minden előzetesen regisztrált érdeklődő egy általa kidobásra szánt papír alapú tárggyal érkezzen az alkalomra. Ezeket a tárgyakat a workshop során Hirsch Máté drámapedagógus segítségével mozgásba hozzuk. A tárgyakat a múzeum a jövőben is használni fogja.
Helyszín: PIM restaurátorműhely és múzeumpedagógiai tér
Időpont: október 26. 17:00
16:45-re várjuk a regisztrált látogatókat, gyülekező: PIM kapualj
A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött: Töltsék ki hozzá ezt a formot!
A programra 20 fő jelentkezését tudjuk fogadni.
SOK AZ ESZKIMÓ KEVÉS A FÓKA / november 3.
klímaszorongás workshop
Madách Imre Az Ember tragédiája című művében az emberiség jövőjének a víziójához egy klímakatasztrófa sújtotta világot alkot meg díszletként. A napjainkban egyre közelebbinek és fenyegetőbbnek érzékelt ökokrízis sokféle mentális reakciót és megküzdési stratégiát vált ki a gyász és a szorongás állapotától kezdve egészen a hárító és a tagadó magatartásformákig.
Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus segítségével a workshop résztvevői megfogalmazhatják a válsággal kapcsolatos érzéseiket és megismerkedhetnek az ökocentrikus attitűddel.
„Pszichológusokat kérdeznek arról, hogy vajon új kórképpel állunk e szemben, mi rá a megfelelő terápia, vagy ha nem klinikai szemszögből nézzük, akkor hogyan tud az ember megküzdeni a mindennapos, klímaválság okozta stresszel. Bár mentálhigiénés szempontból ezek releváns kérdések lehetnek, pusztán ebben a dimenzióban maradva nem fogjuk megérteni a jelenség lényegét, és ami még fontosabb, nem fogjuk tudni felhasználni azt a benne lappangó humán potenciált, ami aktualizálódhat, és valódi változásokhoz vezethet el."
Kőváry Zoltán, A klímaválság és az ökológiai tudattalan: hogyan kezeljük a klímaszorongást?
A program zárásaként, különféle földből kevert festékek felhasználásával egy biofil tájképfestésre hívjuk meg a résztvevőket.
Helyszín: PIM múzeumpedagógiai tér
Időpont: november 3. 18:00
A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött: Töltsék ki hozzá ezt a formot!
A programra 25 fő jelentkezését tudjuk fogadni.