PIRK JÁNOS 120, PIRK LÁSZLÓ 70 - Új múzeumot avat Szentendre

TÉMA

2023-06-15 07:00

Fontos állomásához érkezett a Pirk János Múzeum, melyet a XX. századi magyar művészet és a szentendrei festészet kiemelkedő alkotója életműgyűjteményének megőrzése és bemutatása céljából alapítottak. 2023. június 23-án, pénteken 17 órakor kerül sor a teljes épületegyüttes ünnepélyes átadására és a megemlékezésre Pirk János születése 120. évfordulójáról. Ugyanekkor nyílik meg a művész fia, Pirk László Munkácsy-díjas festőművész ÉG – FÖLD ÁTHATÁSA című időszaki kiállítása, 70. születésnapja alkalmával, az újonnan elkészült épületszárnyban.

A Szentendre Város Önkormányzata által 2008-ban a múzeum céljára használatba adott, szinte romos épületből a Pirk család 14 éven át tartó, heroikus szervezőmunkájának köszönhetően, támogatásokból és családi erőfeszítésekből, új kulturális intézmény született a szentendrei MűvészetMalom tőszomszédságában.

A múzeum korábban elkészült főépületében, 2020-ban, a Magyar Festészet Napján megnyílt a Pirk János életmű-kiállítás. 2022 decemberében befejeződött az épületegyüttes belső felújítása, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.

Az immár egységes, teljesen felújított múzeum műemléki környezetbe illő megjelenésével, hangulatos belső kertjével és kovácsoltvas kapujával (Pirk Ambrus táj- és kertépítő művész utolsó alkotása) méltó helyszínt biztosít Pirk János, kulturális örökségünk részét képező életművének állandó kiállításához.

Festmények a grafikán:

Pirk János: Háborús nyomor. Önarckép. 1944, olaj, vászon, 72X62 cm
Pirk László: Kráter-Színház. 2021. olaj, vászon, 100X140 cm

A PIRK JÁNOS MÚZEUM ÉPÜLETÁTADÁSA, PIRK JÁNOS 120, PIRK LÁSZLÓ 70

Időpont: 2023. június 23. péntek, 17 óra

Köszöntőt mond: Fülöp Zsolt polgármester

Beszédet mond: dr. Vitályos Eszter országgyűlési képviselő, miniszterhelyettes

A kiállításokat megnyitja: Bodonyi Emőke művészettörténész

Közreműködik: Musica Beata Kórus, Szentendrei Trió

Pirk János: Nyár. 1947, olajtempera, vászon. 100x75 cm

Pirk László: Égő csipkebokor. 2013, olaj, vászon, 100X100 cm

Helyszín: Pirk János Múzeum, Szentendre, Bogdányi u. 34.

Támogatók: Kulturális és Innovációs Minisztérium, Szentendre Város Önkormányzata, Ferenczy Múzeumi Centrum, GottlaszTeeam

Borítóképen:

A Pirk János Múzeum épülete.

Fotó: Pirk László

gyűjtemény, képzőművészet, kiállítás, kortárs, tárgy, téma, természet
2023-06-14 19:00
fénykép, gyűjtemény, kiállítás, látogató, Múzeumok Éjszakája, programajánló, téma