Slow animals - Szokatlanul izgalmas kiállítás a Szombathelyi Képtárban

KIÁLLÍTÁS

2022-08-03 16:00

2022. június 16-án a Szombathelyi Képtárban Slow Animals címmel nyílt izgalmas, nem mindennapi kiállítás, amelyen 43 művész mutatkozik be - emlékeztetett a nyugat.hu. A felvonultatott művek alapvetően a növényekkel és az állatokkal foglalkoznak, például arra keresik a választ, hogy milyen érzés növénynek lenni, illetve hogyan mozognak a lassú állatok.

kiállítás központi témája a növény, ami újabban nagyon érdekli a filozófusokat és a művészeket is. A növényeket a közgondolkodásban még állatoknál is kevesebbre (innen a cím: lassú állatok) tartjuk, sőt sokszor nem is érzékeljük létezésüket őket a környezetünkben.

A kortárs tárlat megtekintése előtt célszerű elolvasni a bejáratnál elhelyezett rövid szövegeket. Sokat segítenek a megértésben. Például ez:

"Milyen érzés növénynek lenni? A növények dinamikusak és rugalmasak, bensőséges kapcsolatban élnek környezetükkel. A legújabb neurobiológiai kutatások szerint a növények érzékelik a külvilágot, és célirányosan cselekednek. Ha hosszabb ideig figyeljük a növényeket, figyelmesen tanulmányozzuk őket, és tudatosan elsajátítjuk viselkedési szabályaikat, életmódjukat, átalakulás kezdődik bennünk is. Gondolkodásunk gördülékenyebbé és dinamikusabbá válik; ráébredünk, hogy miként vagyunk beágyazva a világba."

Szirmai Nóra - STEADILY

A kiállítás mögött egy szombathelyi egyesület áll. A 2015-ban alakult Westwerk Egyesület 2015 óta szervez Szombathelyen kiállításokat, performance-okat, művészeti táborokat, szakmai konferenciákat. Habár az egyesületnek már számtalan közös megmozdulása volt, ez az első országos csoportos kiállítás, amit szervetek.

A kiállítás a Bloomsday-en nyílt, és véletlenül, James Joyce Ulyssesének is van egy zöld, ökológiai vonala, amit az egyesület több tagja is roppant fontosnak tart.

A tárlat kurátorai: Baki Orsolya és Farkas Imre

Tóth Péter - építész

Veres Adrienn – képzőművész

W. Horváth Tibor – médiaművész

A fővárosi alkotók műveit a Ludwig Múzeum segített begyűjteni, onnan hozták el őket Szombathelyre.

A tárlat 2022. szeptember 4-éig várja a látogatókat!

További képek a kiállításról

A Bloomsdayt világszerte június 16-án tartják annak apropóján, hogy James Joyce világhírű regénye, az Ulysses ezen a napon, 1904. június 16-án játszódik Dublinban.

A történet egyik főhőse, Leopold Bloom (Virág Lipót) a regény szerint Szombathelyen született, és a kutatások alapján alakjában felismerhető Joyce egy hasonló nevű, a Vas megyei városból származó ismerőse. Bloom szülőházának nevezi meg a Fő tér 41-es számú házat. Az épület falából ma James Joyce szobra „lép ki”, meghökkentve az arra járó idegeneket.

forrás: Bloomsday Szombathely

digitalizáció, gyűjtemény, kiállítás, látogató, #muzeumozzaszobadbol, pályázat, téma, virtuális
2022-02-21 19:30
Beporzók napja, kiállítás, látogató, #muzeumokajovoert, #muzeumozzaszobadbol, múzeumpedagógia, programajánló, természet, természettudomány, virtuális