TAVASZI TRIPLÁZÁS - Három tárlat nyílt egyszerre a budapesti Vasarely Múzeumban

KIÁLLÍTÁS

2024-02-13 07:00

Három új időszaki kiállítással indítja idei programját a Vasarely Múzeum Budapest. A cél, hogy senki se maradjon Vasarely és geometrikus absztrakt élmény nélkül, amíg az állandó gyűjtemény Dél-Koreában vendégszerepel.

A Szöuli Művészeti Központban tavaly december közepétől idén április végéig megrendezésre került retrospektív Vasarely-tárlat hazaérkezéséig kihagyhatatlan és Magyarországon eddig még soha nem látott Vasarely-alkotásokkal találkozhatunk. A két Vasarely-tárlat bejárása után a kortárs geometrikus absztrakt művészet nemzetközi képviselőivel is megismerkedhetünk egy 53 képzőművész munkáiból válogatott időszaki bemutatkozáson.

V.V. Victor Vasarely. 1=2, 2=1

A Bruno Fabre francia műgyűjtő páratlan kollekciójából válogató tárlat Victor Vasarely a különböző médiumok közötti szabad átjárásban fogant koncepcióját állítja középpontba oly módon, hogy a lehető legváltozatosabb típusú plakátokon mutatja be a különböző országok és városok kulturális intézményeiben rendezett Vasarely-kiállításokat 1948 és 1989 között.

Victor Vasarely: La Demeure. Imaginoires, Párizs, 1959
© Bruno Fabre gyűjteménye, Brüsszel

Igazi időutazás a művész fél évszázados karrierjét felölelő plakátokon egy-egy alkotói korszak jellegzetes műveit végigkövetni. Külön érdekesség – és a kiállítás kurátorai, Bruno Fabre és Orosz Márton számára elsődleges volt – ,hogy a plakátokon szereplő alkotásoknak a kiindulópontjával, illetve az eredetinek egy másik médiumban, eltérő technikával kivitelezett replikájával egymás társaságában találkozhasson a közönség.

Morphèmes – Morfémák
Pán Imre és Victor Vasarely közös párizsi történetei

Pán Imrét a magyar közönség, mint a MA folyóirat köréhez tartozó költőt, az IS dadaista kiadvány létrehozóját, vagy az Európai Iskola egyik alapító-teoretikusát ismeri, aki nélkül Kassák Lajos párizsi kiállításai sem jöhettek volna létre. Időszaki kiállításunk a Magyarországon kevésbé ismert franciaországi tevékenységének fontos periódusára fókuszál, melyben Victor Vasarely kapta az egyik főszerepet.

Pócs Veronika, a kiállítás kurátora a kiállítás anyagának javát közös albumjaik Vasarely-rajzaiból, -kollázsaiból, -akvarelljeiből és -szerigráfiáiból válogatta, illetve az 1930 és 1960 között készített grafikai művekből, melyek egykor Pán gyűjteményébe tartoztak és Franciaországból érkeztek.

Morphèmes 6. L’art du dessin VI. | Victor Vasarely tempera, papír alapú, 1950 körül készített művével, 1968
© Magángyűjtemény

Morphèmes, Les artistes contemporains 8. | Victor Vasarely 2 darab szerigráfiájával (kiadatlan), 1973
© Magángyűjtemény

Színek, számok

A Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület (OSAS) és az MAERZ Artist Association Linz szervezésében megvalósuló, színekkel foglalkozó kiállítás gondolatát Maurer Dóra vetette föl 2022-ben. A színek használata, rendszerezése során
az arány, a ritmus, a mennyiség és más, matematikai vagy geometriai természetű kérdések merülnek föl.

A kiállítás kurátorainak – Benedek Barna, Inge Dick, Haász Katalin, N. Mészáros Júlia és Claus Prokop – válogatása egyrészt kolorista alkotókra fókuszál, akiknél a színelméleti megközelítés meghatározó és saját színtani kutatásokkal, akár egyéni színelmélettel rendelkeznek. Másrészt viszont olyanokat is szeretnének bemutatni, akiknél a számok más módon jelentkeznek, és a számokkal kapcsolatos formaalkotás kap főszerepet.

KIÁLLÍTÓK:
Waldo BALART (CU/ES) | BEÖTHY Balázs (HU) | Gerhard BRANDL (AT) | CZEIZEL Balázs (HU) | Inge DICK (AT) | Georgi DIMITROV (BG) | EPERJESI Ágnes (HU) | Hans Jörg GLATTFELDER (CH) | Katharina GRUZEI (AT) | HAÁSZ István (HU) | Gerhard HOTTER (DE/FR) | Jochen HÖLLER (AT) | Christian HUTZINGER (AT) | Johannes ITTEN (CH) | JOVANOVICS Tamás (HU/IT) | Eginhartz KANTER (AT) | KÁLDI Katalin (HU) | Anton KEHRER (AT) | KEMÉNY György (HU) | Gerhard KNOGLER (AT) | Sigrid KRENNER (AT) | Ilona KESERÜ Ilona (HU) | KOVÁCS Lola (HU) | Fritz LICHTENAUER (AT) | Josef LINSCHINGER (AT) | LOSONCZY István (HU) | Manfred MAKRA (AT) | MAURER Dóra (HU) | MENGYÁN András (HU) | Gerlinde MIESENBÖCK (AT) | NAGY Bernadette NADE (HU) | Ulrich NAUSNER (AT) | NEMCSICS Antal (HU) | Rainer NÖBAUER-KAMMERER (AT) | Sun Li Lian OBWEGESER (AT) | Andrea PESENDORFER (AT) | Elisabeth PLANK (AT) | Michael POST (DE) | Claus PROKOP (AT) | RÁKÓCZY Gizella (HU) | Reinhard ROY (DE/CH) | SAS Miklós (HU) | Otto SAXINGER (AT) | SAXON SZÁSZ János (HU) | Leo SCHATZL (AT) | Klaus J. SCHOEN (DE) | Lisa SPALT (AT) | SZAKÁL Éva (HU) | Heiner THIEL (DE) | VARGA Bertalan (HU) | VILIM Kati (HU/US) | WOLSKY András (HU)

Mindhárom tárlat 2024. február 9. és április 28. között látogatható, szerdától vasárnapig, 10 és 18 óra között. Az állandó kiállítás átmenetileg zárva tart. A kiállításokat kísérő rendezvények és családi programok ajánlói a múzeum honlapján érhetők el.

Borítókép: Enteriőrfotó a Színek, számok kiállításból

Enteriőrfotók: Debre Krisztina / Szépművészeti Múzeum – Vasarely Múzeum Budapest

emlékezet, gyarapodás, képzőművészet, kiállítás, kortárs, látogató
2022-01-19 20:00