70 éves a Pesterzsébeti Múzeum - Időszaki kiállítás a Gaál Imre Galériában

KIÁLLÍTÁS

2021-09-28 07:00

A Pesterzsébeti Múzeum idén ünnepli alapításának 70. évfordulóját, ezalkalomból nyílt kiállítás a Gaál Imre Galéria emeleti kiállítótermében. A Pesterzsébeti Múzeum és a hozzá tartozó két intézmény, a Gaál Imre Galéria és a Rátkay-Átlók Galéria épületeiről készült archív fotók és műalkotások mellett, az 1951-től megrendezésre került közel 500 kiállítás dokumentációs fényképanyagából, plakát- és meghívótárából láthatunk válogatást. Az elmúlt 20 év eseményeit egy különleges installáció segítségével mutatjuk be.

Az először Központi Iskolai Szertár és Didaktikai Múzeum néven megalakult intézmény, mely egy jótékonysági ételosztó szervezet, a Mi konyhánk megüresedett épületében, a Török Flóris utca 50. szám alatt lelt otthonra, kezdetben természettudományi és helytörténeti kiállítással várta látogatóit. Az alapítók: Ambrus Béla biológus tanár; Cseh József hajós, a csepeli kikötő tisztviselője; Pesch Rezső nyugdíjas városi tisztviselő, Schmidt László a Csepel Művek vegyésze, valamint Diószegi Vilmos, a Néprajzi Múzeum muzeológusa.

Az első Természetrajz kiállítás a Pesterzsébeti Múzeumban az 50-es években

A gyűjtemény 1953-ban költözött a mai Gaál Imre Galéria épületébe, a Kossuth Lajos utca 39. szám alá és hivatalosan is felvette a Pesterzsébeti Múzeum nevet. Ezt az épületet a századfordulón építtette családjának Dr. Szalai Jenő tüdőgyógyász főorvos, tőle vásárolta meg 1925-ben Dr. Suda Dezső ügyvéd, aki a községalapító Suda János fia volt. Mivel az épület az államosításig a Suda család birtokában volt, ma Suda-házként ismerik. A Pesterzsébeti Múzeum a 80-as évek közepéig működött itt, kezdetben a Budapesti Történeti Múzeum fennhatósága alatt. A múzeum vezetője 1953-1959-ig Cseh József hajós, gyűjtő, műkedvelő helytörténész, 1959-1960-ig Cifka Péterné művészettörténész, 1960-1961-ig Dr. Csánk Vera ősrégész, 1962-ben Szabó Béla művészettörténész, 1963-1964-ig Szirtes Józsefné városi propagandista (megbízott múzeumvezetőként), 1964-1966-ig Nagy Dezső néprajzos muzeológus.1966-1971-ig az akkori múzeumvezető, Garai Tibor létrehozotta BTM Pesterzsébeti Múzeumában egy fővárosi életmód-történeti gyűjteményt. A XX. kerület vezetősége és lakossága ekkor már szóvá tette, hogy a helyi művészeknek egyáltalán nincs lehetősége helyben kiállítani.

Pesterzsébeti Múzeum a Bocsák villában, 1959

A BTM Pesterzsébeti Múzeuma, 1970

1972-ben az intézmény a XX. kerületi Tanács fennhatósága alá került dr. Bogyirka Emil történész vezetése alatt. A 80-as évek közepén a múzeum megkapta a jelenlegi épületét, a Bocsák-villát, Bocsák Antal helyi építőmester házát a Baross utcában. Itt az állandó helytörténeti kiállítás mellett megnyitották a Neményi Lili- Horváth Árpád színháztörténeti emlékszobát és időszaki tárlatokat is rendeztek. Eközben a Kossuth Lajos utcai épületet teljesen átalakították Horváth Péter Kornél belsőépítész közreműködésével, majd 1989-ben Gaál Imre Galéria néven megnyitották.

2003-ban az új igazgató D. Udvary Ildikó művészettörténész-történész lett. A Gaál Imre Galériában a két időszaki kiállítótér mellett megnyílt Tóth Menyhért festőművész állandó kiállítása és a szoborkert is. 2006-ban a volt Világosság mozi felújított épületében kapott helyet a harmadik kiállítóhely, a Rátkay-Átlók Galéria. Itt jelenleg öt állandó kiállítás tekinthető meg: Rátkay Endre, Gaál Imre és Czétényi Vilmos festőművészek állandó kiállítása, egy mozitörténeti és egy történelmi babaszobor kiállítás.

A 70 éves a Pesterzsébeti Múzeum helytörténeti kiállítás azon lelkes lokálpatrióták, múzeumalapítók, helytörténészek, művészek előtt tiszteleg, akiknek köszönhetően immár hét évtizede várja látogatóit a Pesterzsébeti Múzeum és intézményei.

Eszes Zoltán Sándor A galéria a szoborkert felől nézve, 2020

Benyovszky Anita Múzeum ősszel, 2021

A tárlat 2021. szept. 22. és 2022. jan. 8. között tekinthető meg.

Cím: Gaál Imre Galéria, 1203 Kossuth Lajos u. 39.
Nyitva tartás: K-Szo 10-18 óra, a belépés ingyenes

felhívás, kiállítás, kortárs, #muzeumozzaszobadbol, virtuális