Paletták – Czóbel Béla párizsi és magyarországi kapcsolatairól Szentendrén

KIÁLLÍTÁS

2023-05-19 07:00

A Ferenczy Múzeumi Centrum új állandó kiállítás-sorozata Czóbel Béla társadalmi kapcsolatainak szövevényes hálóját tárja fel, amely a 20. század eleji európai művészetet jellemző viharos változások közepette alakult ki.

A múzeum 2021-ben vont először párhuzamot Czóbel életműve és második felesége, Modok Mária alkotásai között. A folytonosság érzését teremtve ezúttal a két művész legfontosabb szakmai és személyes kapcsolataiba nyerhetünk betekintést. Visszaemlékezések, interjúk, fotók, levelek, valamint a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a fehérvári Szent István Király Múzeum Deák Gyűjteménye, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum, az Antal-Lusztig kollekció, Klein Gábor, Nagy András, Feuer András és Haas János ritkán látott darabjai együtt rajzolják ki a különböző alkotói pályákat és a közös utakat.

Czóbel Béla: Önarckép, 1903, olaj, vászon, 66x85 cm, Magyar Nemzeti Galéria

Czóbel Béla: Párizsi ház, 1904 körül, olaj, vászon, 33x 41 cm cm, Rippl Múzeum, Kaposvár

Az 1975 óta fennálló Czóbel Múzeum tereiben az egymást keresztező művészpályák, a francia Nabis és a Fauves, a magyar Vadak, a plein-air felől érkező domináns személyiségek Rippl-Rónai József, Kernstok Károly, Báró Hatvany Ferenc így rendhagyó módon, kapszula-kiállítások formájában jelennek meg. Egy-egy munkát láthatunk olyan művésztársak munkásságából, mint Berény Róbert, Gráber Margit, Egry József, Ilosvai-Varga István, Kmetty János, Perlrott Csaba, Szántó Piroska, Tihanyi Lajos, Vörös Géza, Ziffer Sándor, akik a harminc évig együtt élő művészházaspár közös, vagy múltbeli életében különleges szerepet játszottak. A Czóbel korán kibontakozó nemzetközi hírnevét meghatározó párizsi atmoszférát egy művészi másolatokból álló grafikai szekció idézi fel Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso, Auguste Renoir, Paul Cézanne, Marc Chagall, és eredetiben George Braque művein keresztül.

Czóbel Béla és Modok Mária Picasso műtermében, Antibes, 1955, fotó: Marton Ervin

Modok Mária: Kilátás az erkélyről, 1940 körül, olaj, vászon, 68,5x53,5 cm, magántulajdon, a Virág Judit Galéria jóvoltából

Kernstok Károly: Önarckép, 1900 k., olaj, vászon, 80x60 cm, Magyar Nemzeti Galéria

Az állandó Czóbel-kiállítás megújítása az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett muzeális intézmények szakmai támogatása (Kubinyi Ágoston Program) pályázati támogatásával valósul meg.

A kiállítás kurátora: Muladi Brigitta művészettörténész

Paletták - Czóbel Béla párizsi és magyarországi kapcsolatai

Czóbel Múzeum, Szentendre, Templom tér 1.

megnyitó időpontja: 2023. május 20. szombat 17:00

A vendégeket üdvözli: dr. Lauter Éva igazgatóhelyettes

A kiállítást megnyitja: Martos Gábor művészeti író

Közreműködik: Orbán Bori előadóművész

Rippl-Rónai József: Kertben, 1910, olaj, vászon, 55,5x70,5 cm, Magyar Nemzeti Galéria

A kiállítás 2023. május 21-től 2024. április 30-ig, csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható.

Borítókép:

Czóbel Béla: Enteriőr (részlet), 1920-as évek eleje

olaj, karton, 60,3x48,7 cm, Ferenczy Múzeumi Centrum

Fotó: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum

gyűjtemény, képzőművészet, kiállítás, látogató, művészettörténet
2021-11-10 15:00
gyűjtemény, helytörténet, képzőművészet, kiállítás, látogató, Magyar Géniusz Program, téma
2023-03-26 16:00