EN facebook

Tárgyakba rejtett ünnep a Nemzeti Múzeumban: nagycsütörtöktől húsvét hétfőig

#muzeumozzaszobadbol

2020-04-13 12:30

Elképzelhető-e a húsvét ételszentelés, locsolkodás esetleg kirándulás nélkül? Függetlenül attól, hogy keresztények vagyunk-e vagy sem, az idei húsvét talán egyik legnehezebb feladata, hogy ezt a hiányt tartalmas otthoni időtöltéssel oldjuk fel, megteremtsünk belső harmóniánkat.

 

A Magyar Nemzeti Múzeum az elmúlt napokban ezekhez a belső lelki, szellemi folyamatokhoz nyújtott szellemi-lelki táplálékot: nagycsütörtöktől húsvét hétfőig olyan tárgyakat, történeteket, múzeumi tudást osztott meg online tereiben, amelyek az ünnephez kapcsolódó egy-egy szokás, hagyomány, pillanat felelevenítésével nemcsak a kereszténység, de magyarságunk szempontjából is meghatározóak.

 

 

Kiss Erika művészettörténész írása egy 1641-es kolozsvári arany úrvacsora-kelyhen keresztül a nagycsütörtöki lábmosás hagyományáról beszélt, a Kiss Etele művészettörténész által bemutatott 16. századi abádi harang pedig épp úgy elment Rómába, mint a némán maradó katolikus templomtornyok lakói. Velük együtt beállt a csend, amelyben csak a Ridovics Anna művészettörténésznek köszönhetően megismert, 1725-ös későhabán ónfedeles fajansz kupa hangját hallhattuk, amely a passiókultuszról vallott.

 

 

Húsvét reggelén együtt reggelizhetünk egy 1900 körül élt családdal a Történeti Fényképtárnak köszönhetően, majd Ács Irén fotográfus diaképei és Kiscsatári Marianna fotótörténész szövege segítségével Hollókőre látogathatunk.

 

 

Húsvét hétfőn a római kor keresztényei is felbukkannak. A sajkodi római kori régészeti leletek Mészáros Gyula és Bujtor István Pogány madonna című filmjén keresztül már közismertekké váltak, most viszont Szabadváry Tamás régész egy Krisztus-monogrammal díszített hagyományos fibulát mutat meg az érdeklődőknek. Tóth Csaba numizmatikus Pénzek színes világa című videósorozata ezúttal a kereszt, a Szent György-hagyomány és az Isten báránya motívumokra fókuszálunk.

 

kiállítás, látogató, múzeumandragógia, #muzeumozzaszobadbol, pedagógus, tárgy, történelem, virtuális
2020-03-17 11:00